تاریخچه و ریاضیات – دانشگاه علم و صنعت ایران – دانشکده ریاضی

با توسعه دانشگاه، گروه ریاضی در سال 1363 اقدام به تاسیس رشته ریاضی با دو گرایش محض و کاربردی نمود در سال 1368 همزمان با فارغ التحصیل شدن دانشجویان دوره دوم کارشناسی این گروه با پذیرش تعداد 11 دانشجو در گرایش محض و در سال 1369 علاوه بر گرایش محض تعداد 6 دانشجو در گرایش کاربردی به فعالیت خود در دوره کارشناسی ارشد نیز توسعه داد. بنا بر این امتیاز به دست آمده برای آن عددی بین 0.114 و 0.152 است که فاصله ای نجومی با آخرین مجله گروه ب با امتیاز 7.27 و فاصله ای غیر قابل پیمایش با آخرین مجله گروه ج با امتیاز 1.81 دارد! تجربه به دست آمده از بودن در محیط های آکادمیک داخلی و خارجی و همنشینی با محققین با تحقیقات بسیار عمیق در داخل یا خارج از کشور نشان می دهد که هر راه حلی مبتنی بر ضرب و تقسیم صرف یک سری شاخص های عددی برای رشته ریاضیات محض منجر به به دست آوردن معیارهایی اوریب، معیوب و غیر واقعی خواهد شد و تنها راه حل تشکیل کمیته ای انسانی به منظور بررسی کیفی مجلات و پژوهشگران برتر خواهد بود. که نشان دهنده وضعیت غیر واقعی آنها بر اساس سیستم امتیازدهی موجود است.

ریاضیات دبستان

با توجه به این که هر دانشآموزی منحصربهفرد است، کودکانی که مشکلات ریاضی دارند ویژگیهای یکدستی نخواهند داشت، اما به هر حال ویژگیهایی وجود دارد که در آنها مشترک است، مانند آشفتگی در روابط فضایی، مشکل در توانایی ادراک- بینایی و حرکت-بینایی، ضعف در مفاهیمی همچون زبان و جهتگیری، اشکال در حافظه و اضطراب ریاضی (احدی و کاکاوند، 1387). از آنجا که مشکلات ریاضی برای کودکان، خانواده و جامعه میتواند یک مشکل اساسی به حساب آید، لذا دستیابی به راه حلهایی برای مقابله با این مشکل، دارای اهمیَت است. وی افزود: توپ را که سانتر میکردند، من هم میزدم (باخنده)؛ شرایط خاصی برای خودم داشتم و البته نباید این مسائل را بگویم اما یک بازی با تیم مسجدسلیمان در اصفهان داشتیم، بازیکنانشان در اوایل بازی با زانو به پای من زد. عددنویسی نشانهای سیستمی است که در آن نمادهای عددی باهم جمع میشوند و یک مقدار را نشان میدهند، همچنانکه در مثال فوق رسم دو گوسفند برای نشاندادن مقدار آن است. از منظری بدبینانه البته تصمیم گیرندگان اعتقادی به انجام تحقیقات عمیق در ریاضیات محض ندارند که در این صورت ایراد گرفته شده به لیست مجلات برتر وارد نخواهد بود، هرچند در این صورت به نگرش تصمیمگیرندگان از تحقیقات بنیادی، ایرادات بسیار جدی تری وارد است و باید در ایتدا سعی در اصلاح آن دیدگاه ها نمود!

ریاضی ویژه کودکان

درباره دو مجله بسیار معتبر دیگر منطق ریاضی با نام های “Annals of Pure and Applied Logic” و “The Journal of Mathematical Logic” با امتیازهای به ترتیب 0.00375 و 0.0007 نیز وضع به همین منوال است. اما در ارتباط با تحقیقات ریاضی محض نکته بسیار مهم دیگر، وجود مجلات بسیار معتبر در گرایش های مختلف این رشته است که پژوهشگران مطرح دنیا کارهای پژوهشی خود را در آنها منتشر می کنند. به عنوان مثال یادگیری مفهوم گنجایش برای کودکی که تجربه های زیادی از آب بازی، انتقال مایعات از ظروف مختلف به همدیگه و تجربه های مشابه این داشته باشه خیلی ساده تر، ملموس تر، عمیق تر و ماندگارتره به نسبت کودکی که چنین تجربه هایی رو نداشته و یا به دفعات بسیار اندکی داشته. هدف یافتن مدلهای مناسبی برای گروه هایی از چاه های نفت یا مناطق نفتی می باشد تا رفتار تولید آنها در دوره های زمانی سنجیده شود. آنها ریاضیات را شهری آباد می دانند که ریاضیات کاربردی در حومة آن واقع است . از این کتابخانهی باستانی که در قرن سیزده خاک و خاکستر شد، اثری باقی نمانده است و بنابراین نمیتوان با اطمینان گفت که دقیقا در کجا واقع شده و چه شکلی بود. برای تصور عظمت این کتابخانهی بزرگ به «دژ وستروس» یا «کتابخانه هاگوارتز» فکر کنید، اما یک چیز درباره بیتالحکمه مسلم است: اینکه این فرهنگستان آغازگاه رنسانسِ فرهنگیِ شد که مسیر ریاضیات را کاملا تغییر داد.

بازی و ریاضی

اما این فرهنگستان بلندآوازه در حقیقت نیروگاه فکریِ بغدادِ عصر طلایی اسلام، و خاستگاه مفاهیم متحولکننده ریاضی همچون صفر مشترک و اعداد «عربی» امروزی ما بهشمار میرود. از دیگر ویژگیهای این کتاب میتوان به نکات کلیدی، مثالها و بانکی جامع از سوالات مرتبط با ریاضیات پایهی دهم و یازدهم تجربی در آن اشاره کرد. جلد نخست کتاب «ریاضیات تجربی جامع کنکور» شامل مطالب مرتبط با ریاضی پایهی دهم و یازدهم بوده که برای داوطلبان کنکور 1400 تالیف شده است. عابدزاده با بیان خاطرهای در اینباره ادامه داد: زمانی که 18 ساله بودم، تیمی از روسیه فکر میکنم که آمده بود و با تیم تام بازی کرد و دیداری هم با تیم اصفهان داشت، علیرضا ریاضیات یکی از دروازهبانان خوب اصفهان بوده و دروازهبانان خوب دیگری هم بودند اما من با سن 17 18 سال جزو تیم بزرگسالان بودم که در لیگ قدس به میدان رفتم و بازی را برای تیمم به اصطلاح در آوردم؛ آن موقع فیلم آنچنان نبود اما عکسهایش موجود است، در آن بازی هیچکس جرأت آمدن به 18 قدم تیممان را نداشت. با سلام سعی کنین حتما کتاب دو سال اخر متوسطه تخصصی خودتون و معارف رو بخونین کتابهایی که چاپ شدن رو مقایسه کردم و در اونها مشکل زیادی دیدم چه در جواب چه در نوع چینش سوالات سعی کنین برای تست زنی اول توکل و توسل به یک امام معصوم ع که علاقه خاص دارین داشته باشین با وضو سر جلسه ببندین و هدف وبرنامه ریزی داشته باشین //حتما کسی سوال کنه وشما پاسخ بدین دروس نظری رووحتما سه هفته مونده به ازمون کسی از شما از کتابها و ازمون های مختلف که این سایت خوب و … This was created by GSA Content Generator DEMO.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *