تأثیر آموزش مبتنی بر گفتمان ریاضی بر توانایی استدلال ریاضی دانشآموزان دورهی متوسطه

پژوهش های زیادی نشانگر لزوم آموزش مفاهیم ریاضی به صورت عینی به کودکان هستند. دانشمندان معتقدند این شیارها نماد نخستین استفاده ی بشر از اعداد هستند و میتواند نشانگر تعداد روزهای سپری شده یا تعداد دام های بشر اولیه باشد. یکی از علائم جایگزینی بسته های تربیت و یادگیری به جای کتاب درسی همین است که فضای فراخی برای تربیت همه جانبه فراهم شود. مشکل در ضرب و تقسیم، مشکل در محاسبات مالی و ترس از ریاضی، همه ریشه در روش های خشک و غیرجذاب یادگیری ریاضی دارند. با مواردی همچون کار با اعداد و ارقام و محاسبات عددی یا اندازه گیری کمیت های مختلفی مانند طول، سطح و حجم و محاسبات مربوط به آنها و … نه فقط می توانید مهارت های ریاضی خود را بسنجید بلکه بازی به شما چند ترفند، جهت ساده تر کردن انجام محاسبات را یاد می دهد تا با آنها سریع جواب ها را پیدا کنید. اما سوال اینجاست که چگونه شما می توانید این عملیات را انجام دهید ؟ برای مثال: ۳۷۱۳۷۱ در انتها به شما جواب ۳۷۱ را میدهد. برای شروع یادگیری مفاهیم اصلی ریاضی هیچ دوره ای مناسب تر از سنین کودکی نیست.

بازی و ریاضی

وی ادامه داد: گروه برنامه ریزی دوره پیش دبستان را فعال کرده ایم و قصد داریم برنامه ریزی درسی لازم را برای این دوره انجام دهیم، منتها نه تولید مستقیم محتوا بلکه از اقشار وکارشناسان جامعه که در این حیطه کار کرده اند دعوت می کنیم به ما در تولید محتوا کمک کنند. رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به اینکه موضع ما مخالف سند ۲۰۳۰ است چرا که یک سند سکولاریستی است گفت: خودمان سند تحول بنیادین و برنامه درسی درس ملی را داریم. در سند مربوط به نامگذاری روز بینالمللی ریاضیات، با اشاره به میراث علمی مریم میرزاخانی و سه بانوی دیگر ریاضیدان، بر نقش سازنده زنان در توسعه ریاضیات تأکید گردیده و از آنان به عنوان الگوهایی برای زنان و دختران جویای دانش در همه جوامع نام برده شده است. رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی همچنین با اشاره به اینکه معتقدیم تربیت بر تعلیم مقدم است گفت: تربیت مسئله بسیار مهمی است.

Content has been created by GSA Content Generator Demoversion.

پژوهش یا مدرسان و جبر و آمار و احتمال من اصلا نخوندم.

تدریس و یادگیری ریاضیات از جمله فرایندهای پیچیدهای است که در آن فرض میشود معلم و شاگردان با یکدیگر ارتباط مستقیم و نزدیک دارند به علاوه ارزیابی نیز پیچیده است و ارتباطش با تدریس و یادگیری بسیار دقیق و ظریف است. در حالیکه بهترین زمان شروع این سبک از یادگیری، می تواند بسیار زودتر از این زمان و در دوره خردسالی کودک اتفاق بیفتد. سه نابغه فنا ناپذیر این دوره یعنی نیوتن انگلیسی، لایب نیتس آلمانی و هویگنس هلندی جهان علم را روشن کرده بودند. دامنهی مخاطبین مقالات، کلیهی افراد جامعه را در بر میگیرد تا یکی از اهداف اصلی این نشریه؛ یعنی عمومی سازی ریاضی، محقق گردد. خلاقیت ریاضی پولیا که چاپ جدیدش دو جلدیه مخصوصا تمریناتشو دقیق بلد باشید.این دو تا نمره آورند رو این دو درس وقت بذارید بقیه رو خیلی سخت میدن که کلا دو سه تا بیشتر نمیشه زد.ریاضی عمومی 1و 2 و معادلات دیفرانسیل و عددی و آنالیز ریاضی پوران پژوهش یا مدرسان و جبر و آمار و احتمال من اصلا نخوندم. جهت سهولت دسترسی شما داوطلبان گرامی، لیست حذفیات دروس عمومی و اختصاصی رشته های تجربی، ریاضی، انسانی، علوم و معارف اسلامی سال تحصیلی 99 را در قالب جداولی ارائه می کنیم. ریاضی جدای از اینکه یکی از مهم ترین و چالشی ترین دروس مدرسه محسوب می شود، جزء کاربردی ترین علوم در زندگی همه انسان ها به شمار می آید.

در این صورت است که می توانیم مطمئن باشیم که کودک پس از ورود به مدرسه و شروع آموزش رسمی ریاضیات، جزء دانش آموزان توانا در این درس به شمار می رود و همچنین می تواند در زندگی روزمره خود به نحو مطلوبی از آموخته های خود در این زمینه استفاده نماید. فرمولی که او بکار برد امروزه نیز در ریاضیات بکار می رود. که این کار به سادگی به و سیله تمرین ها، بازی ها و فعالیت هایی میسر می شود که می توانند سبب ایجاد و پرورش روحیه ای خلاق و تحلیل گر در کودک شده و مهارت تفکر منطقی و استدلالی را در او افزایش دهند. نکته مهم دیگری که می تواند سبب موفقیت بیشتر فرد در یادگیری و فهم ریاضی شود، این است که والدین و یا مربیان و معلمان کودک باید با فراهم کردن یک محیط مناسب و غنی، به ایجاد پیش زمینه های تجربی برای درک واقعی و ملموس هر یک از مفاهیم پایه و اساسی ریاضی، مانند مفهوم عدد، مفهوم طول، مفهوم مساحت و … تمامی بازی ها و فعالیت های یک کودک از بدو تولد، می توانند زمینه ساز پرورش یک فرد علاقمند و توانا در فهم ریاضی و یا بالعکس باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *