بیتالحکمه؛ خاستگاه فراموششده ریاضیات مدرن

این جریانی بود که از پئانوی ایتالیایی شروع و توسط وایتهدو راسل به آن دامن زده شد و در نهایت بوسیله دیوید هیلبرت که پایه گذار مکتب صوری گرایی است، تکمیل گردید.در این دیدگاه قصد بر این بود که ریاضیات تجدید بنا گردد و با مفروضات اساسی و روشن و با بکار بردن دقیق منطق، محلی برای ابهامهایی که از زبان بشری غیر قابل تفکیکاند، باقی نگذارد. اما برای از بین بردن دوست نداشتن ریاضی در بچه ها چه میشه کرد؟ یکی از سخت ترین مشق ها و تمرین های درسی معمولا برای بچه ها ریاضی هستش. چطور درس ریاضی رو برای بچه های ۸ تا ۱۲ سال جالب کنیم؟ علاوه بر این ها بازی های الکترونیکی و مناسبی وجود دارند که می تونید روی تبلت یا گوشی برای بچه ها نصب کنید مثل بچه ها ریاضی که برای بچه های ۸ تا ۱۲ سال خیلی مناسبه و خیلی از معلم ها هم اون رو تائید کردند. خودتون هم میدونین که تکرار بیش از حد خیلی خسته کننده هستش. This data was written by GSA Content Generator DEMO!

وقتی کلاس پنجم میشن تغییر میکنه.

مثلا سوزی جانسون مک آفی، یک دختر خیلی باهوش که نتونست آزمون آموزش پرورش رو قبول بشه و در عوض با بچه هاش تو خونه تمرین ریاضی میکرد و به ۸ تا بچه درس میداد که پنج تا از اون ها در رشته ریاضی فیزیک به درجات عالیه رسیدند. و یادتون باشه که همین چالش برانگیز بودن ریاضی هستش که اون رو جالب میکنه. احساس بیشتر بچه ها نسبت به درس ریاضی وقتی کلاس پنجم میشن تغییر میکنه. یا تو سالن با بچه کوچیکتون منتظرین تا کلاس والیبال برادر بزرگش شروع شه. پس از اعلام نتايج، مشخص شد که ميانگين نمرات کلاس A از ميانگين نمرات کلاس B بيشتر است. اگه در تمرین خاصی مشکل ایجاد شد و شما هم نتونستین کمکش کنید با معلمش تماس بگیرین و ازش راهنمایی بخواین. در مسیر تکامل ریاضیات ایرانی هم ، جمشید کاشانی در کتاب مفتاح الحساب خود ( 830 هجری قمری /1427 میلادی ) ، بدون آگاهی از کارهای چینی ها دوباره کسرهای دهدهی را کشف کرد . کاراتدریسیها میتوانند با آموزشهای مخصوصی که دارند هر دانش آموزی را برای تحصیل در این مدارس تیزهوش کنند. اگه دور و برتون موزه یا جایی هست که به درس ریاضی محسوب میشه بچه ها رو برای گردش به اونجا ببرین.

همینطور میتونین با معلم های ریاضی صحبت کنید و برای گردش و تفریح مربوط به این درس ایده بگیرین. اگه بچه شما عاشق کامپیوتر و بازی های الکترونیکی هستش براش بچه ها ریاضی رو نصب کنین. اگه کودک شما به مد و لباس علاقه داره می تونین قیمت لباس و وسایل رو باهاش محاسبه و تمرین کنین. با این حساب می توان گفت که خرید اکانت قانونی و تجربه بازی های ویدیویی در حد اعتدال، به اندازه کافی عالی خواهد بود. هدف از قراردادن الگوها و روابطبه عنوان یکی از مؤلفه های آموزش ریاضی در پیش دبستان آین است که کودکان الگوهای ساده را بشناسند، به آنها دقیق شوند، آنها را کپی کنند، مانند آنها را بسازند و ادامه آنها را پیش بینی کنند. تحقیق خلیلی مهدیرجی (1384) بر روی گروه پیش دبستان نشان داد، روشهایی که بیشترین مورد استفاده را در آموزش مفاهیم ریاضی در دوره پیش از دبستان داشته اند به ترتیب اولویت عبارتند از روش های تجربه مشاهده عینی، تلفیقی و بازی ها و پرسش و پاسخ. حتی نحوه محاسبه سود سپرده های بانکی هم میتونه برای بچه ها جالب باشه. This has been generated by GSA Content Generator Demoversion.

ریاضی ویژه کودکان

به این روش کودک از همون مسیری به پاسخ سؤالاتش می رسه که در طول سالهای سال، انسان برای رسیدن به این راه حل ها و کشف این قواعد، قوانین، فرمول ها و تکنیک ها طی کرده. سرانجام ، کثرت جهان ها را بالا می برد. بسیاری از ما وقتی واژه ریاضی را میشنویم، یاد اعداد و ارقام صرف و مسائل پیچیده آن میافتیم. فضای احتمال، جبر پیشامدها، مروری بر روشهای شمارش، احتمال شرطی و استقلال، متغیرهای تصادفی (واریانس و کوواریانس، گشتاورها و غیره)، متغیرهای تصادفی گسسته، توزیعهای متداول (دو جملهای، هندسی، فوق هندسی، دو جملهای منفی و پواسن)، دنبالههای برنولی، فرایند پواسن، تقریب پواسن بوسیله چند جملهای، متغیرهای تصادفی پیوسته، تابع چگالی احتمال، متغیرهای تصادفی پیوسته متداول، توزیعهای چند گانه، توزیع توام، توزیع نرمال چند متغیره، توزیع شرطی، امید شرطی، تابع مولد گشتاور، مجموع متغیرهای تصادفی مستقل، نامساوی چپیچف، قانون اعداد بزرگ، قضیه حد مرکزی. دکتر علیشاهی در سالهای گذشته درسهای مختلفی در زمینههای آمار، احتمال، فرایندهای تصادفی و کاربردهای آن را در دانشگاه شریف ارائه کرده است. فرض کنید در مطب دکتر به همراه کودک منتظرید تا نوبتتون بشه، یا در رستوران منتظرین تا غذاتون رو بیارن.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *