ایده دست ورزی ریاضی ابتدایی

آموزش ریاضی به کودکان همون طور که در قسمت های بعدی این مطلب اشاره خواهم کرد، پرورش ذهن کودک برای تفکر به شیوه منطقی و ایجاد پیش زمینه های اولیه برای شروع درک مفاهیم ریاضیه. بنابراین همون طور که گفتیم یکی از اصول اولیه در یادگیری صحیح و البته آسان ریاضی مجهز بودن فرد به تفکر منطقیه، که باید از کودکی در وجود کودک پرورش پیدا کنه. بنابراین یادگیری مفاهیم ابتدایی و پایه ریاضیات حداقل به دلیل کاربردی که در زندگی روزمره همه ما دارن، بسیار اهمیت داره و باید از همون دوران کودکی آموزش ریاضی به کودکان رو مورد توجه قرار بدیم. معلم می تواند همین بیان کلامی روزمره را به صورت طرح ریاضی برای بچه ها بگوید. در واقع، آنهایی که از اثبات فراری هستند، میتوانند با خیال راحت به این سمت گرایش پیدا کنند. ، بیان اصول نظریه مجموعهها، ساختن اعداد طبیعی، صحیح، گویا و حقیقی، معرفی برشهای ددکیند و دنبالههای کوشی، اصل انتخاب و بعضی معادلهای مهم آن مانند لم زورن و کاربرد آن در اثبات قضایای اساسی ریاضیات، اعداد اصلی و ترتیبی. کاربرد این گرایشها در همه جای ریاضی کاربردی به طور محسوس دیده میشود و البته این مباحث تقریباً در بسیاری از رشتههای دیگر نیز نقش پر رنگی ایفا میکنند.

ات نیست که روزی در جهان واقعی به کار نرود.

آیا میتوان گفت که ریاضی محض تنها یک فعالیت ذهنی است وهیچ کاربردی ندارد و در کنار آن ریاضی کاربردی، کاربرد ریاضیات را در علوم وفنون مختلف بررسی میکند وآیا طبق نظر «هارولدهاردی» ریاضیدان بزرگ انگلیسی، تنها باید به خاطر زیبایی ریاضیات ( ریاضیات محض ) به آن پرداخت واین علم هیچ ارزش علمی ندارد ؟ ضمن بررسی قانونمندیهای دانش و از آن جمله ریاضیات ، نمی توان عنصرهای منطقی آن را جدا از تاریخ واقعی دانش در نظر گرفت. هیچ شاخه ای از ریاضیات نیست که روزی در جهان واقعی به کار نرود. در صورتی که برای آموزش مفاهیم و مسائل مرتبط با ریاضی از مواد واقعی و لمس شدنی استفاده گردد، بازدهی آن افزایش می یابد. برای اطمینان از رخ دادن چنین اتفاقی، معلم می تواند در زمان حل مسائل از دانش آموز بخواهد روش استدلال خود را شرح دهد حتی اگر به درستی به جواب رسیده باشد. بنابراین از بهترین راه حل هایی که می شه برای زمینه سازی در تربیت یک دانش آموز علاقمند و مسلط به ریاضی در پیش گرفت، ایجاد فرصت های کافی برای بازی ها و فعالیت های مختلف، در شرایط مختلف و با ابزار و وسایل مختلفه. آشنایی با طیف وسیعی از فرایندهای تصادفی و ایجاد توانایی در دانشجو جهت ساختن مدلهای تصادفی، یادگیری مفاهیم نظری و کاربردی تاکید بر کاربردهای فرایندهای تصادفی. Content was generated by GSA Content Generator Demoversion!

ریاضی ویژه کودکان

ایجاد توانایی در دانشجو جهت پیش بینی آینده بر اساس اطلاعات گردآوری شده از گذشته تا زمان حال آشنایی با مدلهای گوناگون متداول برای این پیش بینی و آشنایی با نرم افزارهای جدید در این مورد و استفاده از آن. این مسئله علاوه بر اینکه به ایجاد اون احساس نیاز که قبلاً توضیح دادم کمک می کنه باعث میشه که به طور ناخودآگاه، زمینه های عملی از درک اون مفهوم، در ذهن کودک ایجاد بشه. برای درک این مفاهیم می توان از بازی با مهره ها و انتخاب یک مهره سپس افزایش تعداد مهره ها کمک گرفت. بهتر است برای کمک به درک بهتر از ردیف کردن اشیا، چندین مهره و یا حلقه تهیه کرد سپس از کودک درخواست شود آن ها را بر حسب سایز و یا شکل ردیف نماید. بلکه کودک خودش باید در احساس نیاز به اون موضوع، درک و فهم منطقی شرایط، پیشنهاد راهکارهای منطقی ممکن و کشف راه حل های بهتر حضور فعال و مؤثری داشته باشه تا به درک درست و کامل و یادگیری عمیق، ریشه ای، ماندگار و البته کاربردی اون موضوع دست پیدا کنه. گاهی نیز مشکلات محیطی به ظاهر ساده عامل اختلال در روند یادگیری کودکان می شوند به طور مثال دیده شده است که کودکانی که نتوانسته اند در دوران خردسالی به صورت سینه خیز حرکت کنند دچار آسیب هایی در روند آموزشی شده اند اما چنین عواملی در سنین بزرگسالی مطرح نیستند زیرا رشد و کسب تجربه از اتفاقات گذشته مانع این رخداد می شود.

بازی و ریاضی

Article was generated by GSA Content Generator DEMO!

به همین ترتیب میشه کودک رو در سنین مدرسه هدایت کرد که تکنیک های محاسباتی (مثل روش های جمع و تفریق و …) و یا فرمول های مختلف (مثل فرمول محاسبه مساحت یا محیط چندضلعی ها و…) رو خودش کشف کنه. او ایدهی خود را در قالب مقالهای با عنوان مسئله داد و ستد آغاز کرد که بعدها به منبعی برای نظریه بازیها تبدیل شد. هر چند که آموزش ریاضی تاریخچه ای طولانی دارد ولی دیرینهی آن به عنوان یک رشته ی تحصیلی بیش از یک قرن است.(برونر و همکاران،۱۸۱۸،ص(۱۸در مدارس ابتدائی عهد کهن در کشورهای با فرهنگ و با سواد ریاضیات به همراه خواندن و نوشتن و چند موضوع دیگر به کودکان آموزش داده می شود. در صورتی که وسایلی مانند ترازو و چندین اسباب بازی به کودک داده شود تا علاوه بر سرگرمی به تفاوت وزنی آنان توجه کند به خوبی به مفهوم وزن اشیا پی می برد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *